A tejallergia és a tejfehérje-érzékenység nem ugyanaz a betegség. A tejfehérje-érzékenység kialakulásában az immunrendszer és az emésztőrendszer egyaránt szerepet játszik: a tejfehérje átjut a bélfalon, az immunrendszer pedig IgG ellenanyagot termel ellene.

A tejfehérje intolerancia nem allergia, hanem egy késői reakció, melynek során IgG típusú ellenanyag termelődik a tejfehérjék hatására az immunrendszerben, általában mennyiség függően okoz panaszt. A tünetek órákkal vagy napokkal a tejfehérje fogyasztása után lépnek fel: puffadás, teltségérzet, hasi fájdalom, ekcéma, fejfájás, hangulatzavar, széklet változásai (hasmenés, székrekedés). A tejintolerancia igen gyakori betegség, a felnőttek 20-30%-át érinti.

Tejfehérje – intolerancia vizsgálat

Nem tejfehérje-allergia és nem is tejcukor-érzékenység. A tejintolerancia kimutatásához más típusú vizsgálatra van szükség, emiatt pedig sok esetben elhúzódó panaszokat okoz, mert csak későn kerül felismerésre.
A tejfehérje-intolerancia egy érzékenység, vagyis nem valódi allergia. A tejintolerancia kimutatása is vérvétellel történik, azonban itt nem az IgE ellenanyagot ellenőrzik, mint a tejallergia esetében, hanem az IgG típusú ellenanyagot.
A tejfehérje-intolerancia IgG ételintolerancia teszt segítségével diagnosztizálható. Amennyiben beigazolódik a gyanú, a tejallergiához hasonlóan ki kell iktatni a tej tartalmú táplálékokat az étrendből. Ami viszont jó hír, hogy általában 2–8 hónapos szigorú diétát követően meg lehet próbálni a tej és tejtermékek visszavezetését az étrendbe.

Ezért ne kezdjünk kivizsgálás nélkül diétázni

Mivel a felsorolt tünetek hátterében több betegség vagy egyéb ételintolerancia is állhat, nem minden esetben csak a tej fogyasztásához köthető a panaszok megjelenése. A hasi diszkomfort érzésnek lehetnek életmódbeli okai – például ülőmunka, mozgáshiány -, de a különböző bélbetegségek – mint a SIBO, az IBS vagy az autoimmun gyulladásos bélbetegségek – esélyével is számolni kell. Ilyen esetben természetesen ezeket kell megfelelő módon kezelni.

Ha rendszeres hasi panaszaink vannak, fejfájás, hangulatzavar, ekcémás tünetek, akkor forduljunk gasztroenterológus orvoshoz, aki elsőként alaposan ki fog kérdezni a tüneteinkről. A beszélgetés alapján meg tudja határozni, hogy a továbbiakban milyen vizsgálatokra van szükség. 

Ha felmerül a tejintolerancia gyanúja, akkor IgG vérvizsgálat elvégzésére kerül sor. A tünetek megszűnéséhez tejfehérje mentes diétára van szükség.
A vizsgálat külön értékeli az állati tejekre való érzékenységet. Eredménytől függően tehén- és/vagy juh-, kecske-, bivalytejmentes étrend bevezetésére van szükség. Laktózmentes termékek itt sem hoznak megoldást. Növényi tejek és tejtermékek viszont itt is jó alternatívák. Diéta bevezetésével párhuzamosan az alapbetegség, tehát az áteresztővé vált bél szindróma okát is ki kell vizsgálni és kezelni

Milyen tünetei lehetnek?

Az elhúzódó diagnózis másik gyakori oka, hogy a tejintolerancia nem okoz azonnal tüneteket. A panaszok a tejtartalmú ételek elfogyasztását követően órákkal később is jelentkezhetnek és általában az elfogyasztott tejes étel mennyiségétől függenek. Jellemző tünetek:

• puffadás,
• teltségérzet,
• ekcéma,
• fejfájás,
• hangulatzavar,
• széklet változásai (hasmenés, székrekedés).

Megosztásokat Köszönjük!

Facebook
Twitter
Email
Print